schizofrenie a život

03.08.2022

Schizofrenie je pravzlaštní nemoc. V některých západních nebo východních zemí jsou schizofrenici který nazývají šamani.Tento šaman se stará o duchovní růst peči té či oné komunity. Jsou úctívání. Například v Peru léčí schizofrenií vykuřovaly  a obřady jinde zase bylinkami či kůry ze stromu nebo taky dědečkem tabáčkem. Jsou i tací v čechách co navrhují léčbu bez antipsychotik , bez léků. např Jindřich Jaštík. Léčba schizofrenie se dá ustálit ,ale však né vyléšit dokonale dříve ve středověku byli tyhle lidi nazývani čaroději a čarodejnicemi , které lidé pronásledovali  a upalovali. V šenáctém a sedumnáctém století jim dělali do lepky díry prý aby odešel zlý duch.

Schizofrenik může vést podstatě jako každý teměř normální život. Objevuje se  1 % ze 100 a aktivuje se stresemi, drogami a porodem a podobně. Známé osobnosti co trpěli schizofrenií : John Forbes Nasch (1928-2015) měl bludy že je pronásledován tajnými službami. Schizofrenií trpěl 30 let. Přesto nepřestával pracovat a získal nobelovu cenu a ekonomii a  Abelovu cenu za matematiku. Jack Kerouas (1922-1969) slavný americký spisovatel autor bezceleru na cestě zemřel v pouhých 47 letech na cirhozu jater - prý hodně pil ,aby zahnal hlasy které ho pronásledovali. Vincent van Gogh (1853-1890)proslulý Nizozemský malýř naslekem jedné ataky si uřízl ucho které daroval služebné v nevestinci. V 37 letech se zastřelil.Isaas Newton (1643-1727) geniální fizik  a astronom. Trpě pociti pronásledování. Přesto objevil zákonitosti které platí do dnes. Jan Masaryk (1886-1948) diplomat a politik v 26 letech mu diagnostikovali hebevrení schizofrenií choval se jako puberťák nerepektoval pravidla a  podobně.

Prevence není známá. Schizofrenie může zautočit na každého. Není to otázka inteligence snad možná trochu dědičnosti. Nejlepší kamarádi jsou schzofrenici.       (grala)