Paměť

20.08.2023

Zapomínat je přirozené. Když zapomínáme vytrácejí se nám z hlavy vzpomínky bez vjemů se nemůže paměť  uplatnit. Všechno tedy začíná naším vnímáním. Zrak a sluch nám umožnuje vidět a slyšet ale samy víte že horší než slepí je ten , kdo nechce vidět a horší než hluchý ten, který nechce naslouchat.

Chceme-li si zapamatovat něco nového musíme se pozorně dívat a naslouchat. Naše krátkodobá paměť má omezenou kapacitu . Interference je když Vás někdo rozptýlí stane se vám že zapomenete čemu jste se právě věnovali. Nejefektivnější opakování je první nastudování učiva tak po dvou hodinách tentýž den večer a pak po dvou dnech. Proti zapomětlivosti neexistují žádné zázračné pilulky. Tréningem paměti je velmi účinná četba , vytvářeni asociací ( sdružování představ) . Paměť je společně z řečí a kreativitou jednou z nejdůležitějších a nejdokonalejší funkcí lidského mozku. Někteří lidé vytěsňují paměť a to z důvodu stresu špatné minulosti či z nemoci.

Zájem a chuť jsou pro paměť velice důležité. Musíme mít opravdový zájem si něco zapamatovat protože jinak to zapomeneme. Klíčem je pochopení. Buďte pořádní nejčastěji používané předměty pokaždé ukládejte na totéž místo. Zpívejte písničky , recitujte básně přidávejte vyzkoušené recepty a vyprávějte pohádky bavte se z lidmi. Pokuste se na všem najít pozitivní stránku. Každý den přečtěte pár stránek. Knihu časopis noviny relaxujte vyhýbejte se stresu.                                                       grala