Panická porucha a jak jí zvládat

12.09.2021

Nejčastější tělesné příznaky úzkosti a strachu: bušení srdce , bolesti na hrudi píchání u srdce sevření v krku , pocit nedostatku dechu , lapání po dechu pocity na omdlení , závratě , chvění ,pocení cukání čevenání či blednutí , močení , průjem nebo zácpa , mžitky před očima.

Typické situace spooštějící strosti a obavy: Kritika , potlačení vzteku , nedostatek uznání , pocit nespravedlnosti a pod :.

Typické úzkoszné myšlenky a představy. Co se to pro Boha děje ? , Už je to zase tady ! , a co když dostanu infarkt , je to infarkt nebo mrtvička , co když se pomočím nebo pokálím ,ztrapním se se,omdlím, zblázním se, udusím se, umřu , musíme rychle pryč , to nemůžu přežít a pod:.

Co pomáhá při této siuaci : kontrlovaný dech, začíná krátkým zadržení dechu na tři vteřiny, provedeme dlouhý výdech trvajíci 6 vteřin , následuje krátká puza před nádechem půl vteřiny,zadržíme dech po plném nádechu 3 vteřiny , pak dlouhý výdech 6 vteřin , celé tělo necháme zvadnout , aby se uvolnilo , 10 krát opakujem a pod :.

Při panické poruše relaxace : zatněte obě pěsti tak aby jste citili napětí v pěsti pak uvolněte ,zvedněte obočí pak uvolněte , zavřete pevně oči pak uvolněte , sevřete pevně rty a pak uvolněte. Napněte hýždě pak uvolněte

Relaxace: při cvičení seďte na pohodlné židli , zavřete oči. Napětí udržute asi 5 vteřin , realaxaci asi 15 vteřin. Běžně napinejte a uvolňujte každou svalovou skupinu.

Panická porucha je dobře léčitelná pomocí psychoterapie.                                     ( grala)